Grabarka

grabarka03Największe centrum pątnicze wyznawców prawosławia. Zasłynęła ona z cudownego uratowania ludności, która w 1710 roku schroniła się przed epidemią cholery na pobliskim wzgórzu (w tym czasie choroba dziesiątkowała Podlasie) i piła wodę z wypływającego ze stoku źródła. Osoby już zakażone również wyzdrowiały i nikt już nie umarł.

Również i w roku 1710 wzniesiono na Świętej Górze niedużą, bo mogącą pomieścić około 100 osób, kaplicę Przemienienia Pańskiego. Niestety, 13 lipca 1990 roku cerkiew została okradziona i spalona przez jednego z okolicznych mieszkańców – Jana Sobieskiego. Na miejscu starej budowli wybudowaną nową świątynię – murowaną. Jej mury pokryto drewnem.

Obok cerkwi znajduje się niewielka cerkiew zimowa Matki Boskiej Wspomożycielki i Opiekunki oraz jedyny w Polsce żeński klasztor prawosławny świętych Marty i Marii, otoczony tysiącami krzyży wotywnych. Poza ogordzeniem znajduje się bogato zdobiona studnia z, uważanym za cudowne, źródełkiem.

Cały teren wzgórza jest pięknie ogrodzony murem z kamieni. Posesja jest bardzo zadbana. Okolice Grabarki również należą do rzadko spotykanych. Występują tu niesamowicie wysokie drzewa sosnowe. Często można spotkać stare drewniane domy.

grabarka02 grabarka04 grabarka05 grabarka01

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *